Product RM-35I12T-5C25B-H1181
Absolute Rotary Encoder - Multiturn
Industrial Line
Ident. no.: 1545463- Flange with stator coupling, Ø 58 mm
- Hollow shaft, Ø 12 mm
- Optical measuring principle
- Shaft material: stainless steel
- Protection class IP65 on shaft side
- -40…+90 °C
- Max. 6000 rpm
- 10…30 VDC
- SSI, Binär
- M12 connector, 8-pin
- Singleturn, 13-bit resolution
- Multiturn, 12-bit resolution

General data
| EAN | 4047101383867 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270501 -/- Encoder, absolute |
| Customs tariff number | 9031804000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 549.24 g |
Technical Data
| Encoder line | Industrial-Line |
| Technology | Optical |
| Output type | Absolute multiturn |
| Shaft Type | Blind hole shaft |
| Shaft diameter D (mm) | 12 |
| Flange diameter | Ø 58 mm |
| Flange type | Flange with stator coupling |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Communication protocol | SSi |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Die-cast zinc |
| Ambient temperature | -40…+90 °C |
| Protection class housing | IP67 |
| Protection class shaft | IP65 |

