Product RI-12I15E-2K1024-C2M
Incremental Hollow Shaft Rotary Encoder
Industrial Line
Ident. no.: 1545559- Flange with slotted flex mount, Ø 63 mm
- Hollow shaft, Ø 15 mm
- Optical measuring principle
- Shaft material, stainless steel
- Protection class IP65 on shaft side
- -40…+85 °C
- Max. 12000 rpm (continuous operation 6000)
- 5…30 VDC
- Cable connection, 8-pole
- Push-pull, with inverted signals
- Pulse frequency max. 300 kHz
- 1024 pulses per revolution
General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270502 -/- Encoder, incremental |
| Customs tariff number | 9029108000 |
| Weight | 485.69 g |
Technical Data
| Encoder line | Industrial-Line |
| Technology | Optical |
| Output type | Incremental |
| Shaft Type | Hollow shaft |
| Shaft diameter D (mm) | 15 |
| Flange diameter | Ø 63 mm |
| Flange type | Flange with stator coupling |
| Resolution, incremental | 1024 ppr |
| Operating voltage | 5…30 VDC |
| Output function | Push-Pull 7272, with inverted signals |
| Electrical connection | Cable |
| Housing material | Die-cast zinc |
| Ambient temperature | -40…+85 °C |
| Protection class housing | IP65 |
| Protection class shaft | IP65 |
| Protection class | IP67 |

