Product RM-117S8C-3C13S12M-H1181
Absolute Rotary Encoder - Multiturn
Industrial Line
Ident. no.: 1545887- Ø 42 mm clamping flange
- Solid shaft, Ø 8mm x 20mm
- Optical measuring principle
- Shaft material, stainless steel
- Protection class IP69K on the shaft side
- ‐40…+85°C
- max. 4000 rev/min
- 10-30 VDC
- SSI (Binary Code)
- M12 connection, 8-pin
- Singleturn, 13-bit resolution
- Multiturn, 12-bit resolution

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270501 -/- Encoder, absolute |
| Customs tariff number | 9029108000 |
| Weight | 1100 g |
Technical Data
| Encoder line | Industrial-Line |
| Technology | Optical |
| Output type | Absolute multiturn |
| Shaft Type | Solid shaft |
| Shaft diameter D (mm) | 8 |
| Flange diameter | Ø 42 mm |
| Flange type | Clamping flange |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Communication protocol | SSi |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Die-cast zinc |
| Ambient temperature | -40…+85 °C |
| Protection class shaft | IP69K |

