Product BI25-G47SR-VP4X2
Inductive Sensor
Ident. no.: 15648- 2 cable entries (axial, radial)
- Threaded barrel, Pg36
- Chrome-plated brass
- DC 4-wire, 10…65 VDC
- Changeover contact, PNP output
- Terminal chamber

General data
| EAN | 4047101074970 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8471900000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 287 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | Pg 36 |
| Rated switching distance | 25 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 10…65 VDC |
| Output function | Complementary contact, PNP |
| Switching frequency | 0.10 kHz |
| Electrical connection | Terminal chamber |
| Housing material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |

