Product BI20-CP40-VP4X2-H1141
Inductive Sensor
With Increased Switching Distance
Ident. no.: 1569211- Rectangular, height 40 mm
- Variable orientation of active face in 9 directions
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- High luminance corner LEDs
- Optimum view on supply voltage and switching state from any position
- Large sensing range
- DC 4-wire, 10…65 VDC
- Changeover contact, PNP output
- M12 x 1 male connector

General data
| EAN | 4047101075564 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8471900000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 240 g |
Technical Data
| Design | Rectangular |
| Construction size | 114 x 40 x 40 mm, CP40 |
| Rated switching distance | 20 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 10…65 VDC |
| Output function | Complementary contact, PNP |
| Switching frequency | 0.150 kHz |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Plastic, PBT-GF30-V0, Black |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |
| Special features | Sn + |
Data Sheets
CAD File
Catalog (CAT)
Quick Start Guide
Mounting accessories
|
BSS-CP40
Mounting clamp for rectangular housings 40 x 40 mm; material: Polypropylene |
6901318 |

