Product BI2-Q4.7-AP6X-0.3-PSG3M
Inductive Sensor
Ident. no.: 1614005- Rectangular, height 4.7 mm
- Active face on top
- Metal housing, GD-ZnAI
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Pigtail with male end M8 x 1

General data
| EAN | 4047101358742 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536504000 |
| Country of origin | CH |
| Weight | 12 g |
Technical Data
| Design | Rectangular |
| Construction size | 16 x 8 x 4.7 mm, Q4.7 |
| Rated switching distance | 2 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, PNP |
| Switching frequency | 1.0 kHz |
| Electrical connection | Cable with connector, M8 × 1 |
| Cable length (L) | 0.30 m |
| Housing material | Metal, GD-ZnAl |
| Ambient temperature | 0…+85 °C |
| Protection class | IP67 |
Data Sheets
CAD File
CAD STP File
Catalog (CAT)
Mounting accessories
|
MW-Q4.7/Q5.5
Mounting bracket for rectangular Q4.7 or Q5.5; material VA 1.4401 |
6945013 |

