Product BI3-Q06-AP6X2
Inductive Sensor
Ident. no.: 1620100- Rectangular, height 6 mm
- Active face on top
- Plastic, PA12‐GF30
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Cable connection

General data
| EAN | 4047101147667 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536504000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 47 g |
Technical Data
| Design | Rectangular |
| Construction size | 27.8 x 17.3 x 6 mm, Q06 |
| Rated switching distance | 3 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, PNP |
| Switching frequency | 1.0 kHz |
| Electrical connection | Cable |
| Cable length (L) | 2.0 m |
| Housing material | Plastic, PP |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |

