Product BI5U-EG18SK-AP6X
Inductive Sensor
Ident. no.: 1635400- Threaded barrel, M18 x 1
- Stainless steel, 1.4301
- Factor 1 for all metals
- Resistant to magnetic fields
- Extended temperature range
- High switching frequency
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Terminal chamber

General data
| EAN | 4047101131178 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536504000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 77 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M18 x 1 |
| Rated switching distance | 5 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, PNP |
| Switching frequency | 2.50 kHz |
| Electrical connection | Terminal chamber |
| Housing material | Stainless steel, 1.4301 (AISI 304) |
| Ambient temperature | -30…+85 °C |
| Protection class | IP67 |
| Special features | uprox+, Factor 1, Resistant to magnetic fields |
Data Sheets
CAD File
Catalog
Catalog (CAT)
Product Catalog Pages
Product Flyer
Quick Start Guide
Mounting accessories
|
BST-18B
Mounting clamp for threaded barrel sensors, with dead-stop; material: PA6 |
6947214 |
|
BSS-18
Mounting clamp for smooth and threaded barrel sensors; material: Polypropylene |
6901320 |

