Product BI8U-P18-AP6/S139-S1261
Inductive Sensor
For Underwater Applications
Ident. no.: 1650230- Threaded barrel, M18 x 1
- Plastic, POM
- For underwater and off-shore applications
- Oil and seawater resistant
- Protection class IP68, 500 m water column
- Factor 1 for all metals
- Resistant to magnetic fields
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Cable connection

General data
| EAN | 4047101300727 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536908585 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 127 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M18 x 1 |
| Rated switching distance | 8 mm |
| Mounting | Flush/Non-flush |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, PNP |
| Switching frequency | 2.0 kHz |
| Electrical connection | Cable |
| Cable length (L) | 2.0 m |
| Housing material | Plastic, POM, Black |
| Ambient temperature | -30…+85 °C |
| Protection class | IP68 |
| Special features | Underwater, Factor 1, Sn +, Resistant to magnetic fields |
Data Sheets
CAD File
Catalog (CAT)
Manufacturer's Declaration
Product Catalog Pages
Mounting accessories
|
BST-18B
Mounting clamp for threaded barrel sensors, with dead-stop; material: PA6 |
6947214 |
|
BSS-18
Mounting clamp for smooth and threaded barrel sensors; material: Polypropylene |
6901320 |

