Product BI8U-Q10-AP6X2-V1131
Inductive Sensor
Ident. no.: 1662002- Rectangular, height 10.8 mm
- Active face on top
- Plastic, PBT-GF30-V0
- Factor 1 for all metals
- Resistant to magnetic fields
- Extended temperature range
- High switching frequency
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- M8 x 1 male connector

General data
| EAN | 4047101148589 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536504000 |
| Country of origin | CH |
| Weight | 18 g |
Technical Data
| Design | Rectangular |
| Construction size | 42 x 25 x 10.8 mm, Q10 |
| Rated switching distance | 8 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, PNP |
| Switching frequency | 0.250 kHz |
| Electrical connection | Connector, M8 × 1 |
| Housing material | Plastic, PBT-GF30-V0 |
| Ambient temperature | -30…+85 °C |
| Protection class | IP67 |
| Special features | uprox+, Factor 1, Resistant to magnetic fields |

