Product BC5-S18-Y1X/S100
Capacitive Sensor
With Increased Temperature Range
Ident. no.: 2006021- M18 × 1 threaded barrel
- Plastic, PA12‐GF30
- Fine adjustment via potentiometer
- For temperatures up to 100°C
- DC 2-wire, nom. 8.2 VDC
- Output acc. to EN 60947-5-6 (NAMUR)
- Cable connection
- ATEX category II 2 G. Ex Zone 1
- ATEX category II 1 D, Ex Zone 20 for temperatures up to +70°C
- SIL 2 (Low Demand Mode) acc. to IEC 61508, PL c acc. to ISO 13849-1 at HFT0
- SIL 3 (All Demand Mode) acc. to IEC 61508, PL e acc. to ISO 13849-1 with redundant configuration HTF1

General data
| EAN | 4047101087956 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270102 -/- Capacitive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536908585 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 120 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M18 x 1 |
| Rated switching distance | 7.5 mm |
| Operating voltage | Nom. 8.2 VDC |
| Output function | NAMUR |
| Electrical connection | Cable |
| Cable length (L) | 2.0 m |
| Housing material | Plastic, PA12-GF30, PEI |
| Ambient temperature | -25…+100 °C |
| Protection class | IP67 |
| Approvals | ATEX II 2 G, ATEX II 3 G, ATEX II 1 D, ATEX II 2 D, ATEX II 3 D, SIL2, PLc |
Data Sheets
Approval/Declaration
CAD File
Catalog (CAT)
EU Declaration of Conformity
Product Overview
SIL Declaration
Safety Manual
Mounting accessories
|
BS 18
Mounting clamp for threaded barrel sensors; material: PA66-GF |
69471 |
|
BSN 18
Mounting clamp for threaded barrel sensors; material: PA66-GF |
69472 |
|
BST-18B
Mounting clamp for threaded barrel sensors, with dead-stop; material: PA6 |
6947214 |
|
MAP-M18
Mounting adapter; material: Polypropylene; sensor replacement with filled container possible (adapter remains in container during sensor replacement) |
6950012 |

