Product BC20-K40SR-FZ3X2
Capacitive Sensor
Ident. no.: 23103- 2 cable entries (axial, radial)
- Smooth barrel, Ø 40 mm
- Plastic, ABS
- Fine adjustment via potentiometer
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- Programmable connection (NC/NO)
- Terminal chamber

General data
| EAN | 4047101088427 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270102 -/- Capacitive proximity switch |
| Customs tariff number | 8517620010 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 164 g |
Technical Data
| Design | Smooth barrel |
| Construction size | Ø 40 mm |
| Rated switching distance | 30 mm |
| Operating voltage | 20…250 VAC |
| Output function | Connection programmable, 2-wire |
| Electrical connection | Terminal chamber |
| Housing material | Plastic, ABS |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |

