Product BC10-P30SR-FZ3X2
Capacitive Sensor
Ident. no.: 23104- M30 × 1.5 threaded barrel
- Plastic, ABS
- Fine adjustment via potentiometer
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- Programmable connection (NC/NO)
- Terminal chamber

General data
| EAN | 4047101088434 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270102 -/- Capacitive proximity switch |
| Customs tariff number | 8517620010 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 126 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M30 x 1.5 |
| Rated switching distance | 15 mm |
| Operating voltage | 20…250 VAC |
| Output function | Connection programmable, 2-wire |
| Electrical connection | Terminal chamber |
| Housing material | Plastic, ABS |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |

