Product BC10-M30K-VP4X-H1141
Capacitive Sensor
Ident. no.: 2503035- M30 × 1.5 threaded barrel
- Chrome-plated brass
- Fine adjustment via potentiometer
- DC 4-wire, 10…65 VDC
- Complementary contact, PNP output
- M12 × 1 connector

General data
| EAN | 4047101202168 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270102 -/- Capacitive proximity switch |
| Customs tariff number | 8517620010 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 135 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M30 x 1.5 |
| Rated switching distance | 10 mm |
| Output function | Complementary contact, PNP |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |
| Approvals | UL |
Data Sheets
Approval/Declaration
CAD File
Catalog
Catalog (CAT)
Product Catalog Pages
Product Overview
Mounting accessories
|
MAP-M30
Mounting adapter; material: Polypropylene; sensor replacement with filled container possible (adapter remains in container during sensor replacement) |
6950013 |
|
BST-30B
Mounting clamp for threaded barrel sensors, with dead-stop; material: PA6 |
6947216 |

