Product BC5-S185-AP4X/S100
Capacitive Sensor
With Increased Temperature Range
Ident. no.: 2503502- M18 × 1 threaded barrel
- Plastic, PVDF
- Fine adjustment via potentiometer
- For temperatures up to 100°C
- DC 3-wire, 10…65 VDC
- NO contact, PNP output
- Cable connection

General data
| EAN | 4047101089189 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270102 -/- Capacitive proximity switch |
| Customs tariff number | 8517620010 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 128 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M18 x 1 |
| Rated switching distance | 7.5 mm |
| Output function | NO contact, PNP |
| Electrical connection | Cable |
| Cable length (L) | 2.0 m |
| Housing material | Plastic, PVDF |
| Ambient temperature | -25…+100 °C |
| Protection class | IP67 |
| Approvals | UL |

