Product BC10-P30SR-VP4X2
Capacitive Sensor
Ident. no.: 25050- M30 × 1.5 threaded barrel
- Plastic, ABS
- Fine adjustment via potentiometer
- DC 4-wire, 10…65 VDC
- Complementary contact, PNP output
- Terminal chamber

General data
| EAN | 4047101089509 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270102 -/- Capacitive proximity switch |
| Customs tariff number | 8517620010 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 124 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M30 x 1.5 |
| Rated switching distance | 15 mm |
| Output function | Complementary contact, PNP |
| Electrical connection | Terminal chamber |
| Housing material | Plastic, ABS |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |

