Product BC20-K40SR-VP4X2
Capacitive Sensor
Ident. no.: 25100- 2 cable entries (axial, radial)
- Smooth barrel, Ø 40 mm
- Plastic, ABS
- Fine adjustment via potentiometer
- DC 4-wire, 10…65 VDC
- Complementary contact, PNP output
- Terminal chamber

General data
| EAN | 4047101089707 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270102 -/- Capacitive proximity switch |
| Customs tariff number | 8517620010 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 166 g |
Technical Data
| Design | Smooth barrel |
| Construction size | Ø 40 mm |
| Rated switching distance | 30 mm |
| Output function | Complementary contact, PNP |
| Electrical connection | Terminal chamber |
| Housing material | Plastic, ABS |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |
| Approvals | UL |

