Product BI50-Q80-ADZ30X2-B3131
Inductive Sensor
With Increased Switching Distance
Ident. no.: 4200311- Rectangular, height 40 mm
- Active face on top
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- Large sensing range
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- NO contact
- 1/2" male connector

General data
| EAN | 4047101092400 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536504000 |
| Country of origin | CH |
| Weight | 452 g |
Technical Data
| Design | Rectangular |
| Construction size | 92 x 80 x 40 mm, Q80 |
| Rated switching distance | 50 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output function | NO contact, 2-wire |
| Switching frequency | 0.020 kHz |
| Electrical connection | Connector, 1/2″ |
| Housing material | Plastic, PBT-GF30-V0 |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |
| Special features | Sn + |

