Product NI8-GT18-ADZ30X2-B3331/S34/S1589
Inductive Sensor
Resistant to Magnetic Fields
Ident. no.: 4208891- Threaded barrel, M18 x 1
- Brass, PTFE-coated
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- NO contact
- 1/2" male connector

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 64 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M18 x 1 |
| Rated switching distance | 8 mm |
| Mounting | Non-flush |
| Operating voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output function | NO contact, 2-wire |
| Switching frequency | 0.020 kHz |
| Electrical connection | Connector, 1/2″ |
| Housing material | Metal, CuZn, PTFE-coated |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |
| Special features | Resistant to magnetic fields, PTFE-coated |

