Product NI8-GT18-ADZ30X2-B1431/S34
Inductive Sensor
Resistant to Magnetic Fields
Ident. no.: 4208901- Threaded barrel, M18 x 1
- Brass, PTFE-coated
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- NO contact
- 7/8" male connector

General data
| EAN | 4047101092752 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 133 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M18 x 1 |
| Rated switching distance | 8 mm |
| Mounting | Non-flush |
| Operating voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output function | NO contact, 2-wire |
| Switching frequency | 0.020 kHz |
| Electrical connection | Connector, 7/8″ |
| Housing material | Metal, CuZn, PTFE-coated |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |
| Special features | Resistant to magnetic fields, PTFE-coated |
Data Sheets
CAD File
Catalog
Catalog (CAT)
Individual data sheet
Product Catalog Pages
Mounting accessories
|
BST-18B
Mounting clamp for threaded barrel sensors, with dead-stop; material: PA6 |
6947214 |
|
BSS-18
Mounting clamp for smooth and threaded barrel sensors; material: Polypropylene |
6901320 |

