Product NI20U-G30-ADZ30X2-B1131
Inductive Sensor
Ident. no.: 4281812- Threaded barrel, M30 x 1.5
- Chrome-plated brass
- Factor 1 for all metals
- Protection class IP68
- Resistant to magnetic fields
- Extended temperature range
- High switching frequency
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- NO contact
- 7/8" male connector

General data
| EAN | 4047101136777 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 9026204000 |
| Country of origin | CH |
| Weight | 130 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M30 x 1.5 |
| Rated switching distance | 20 mm |
| Mounting | Non-flush |
| Operating voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output function | NO contact, 2-wire |
| Switching frequency | 0.010 kHz |
| Electrical connection | Connector, 7/8″ |
| Housing material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
| Ambient temperature | -30…+85 °C |
| Protection class | IP68 |
| Special features | uprox+, Factor 1, Resistant to magnetic fields |
Data Sheets
CAD File
Catalog
Catalog (CAT)
Product Catalog Pages
Product Flyer
Mounting accessories
|
BST-30B
Mounting clamp for threaded barrel sensors, with dead-stop; material: PA6 |
6947216 |
|
BSS-30
Mounting clamp for smooth and threaded barrel sensors; material: Polypropylene |
6901319 |

