Product NI10-G18-AZ3X-B3331
Inductive Sensor
Ident. no.: 4372192- Threaded barrel, M18 x 1
- Chrome-plated brass
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- NO contact
- 1/2" connector

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 57.65 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M18 x 1 |
| Rated switching distance | 10 mm |
| Mounting | Non-flush |
| Operating voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output function | NO contact, 2-wire |
| Switching frequency | 0.020 kHz |
| Electrical connection | Connector, 1/2″ |
| Housing material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |
Data Sheets
CAD File
Catalog
Catalog (CAT)
Product Catalog Pages
Mounting accessories
|
BSS-18
Mounting clamp for smooth and threaded barrel sensors; material: Polypropylene |
6901320 |

