Product NI10-G18-AZ3X-B1331 60MM
Inductive Sensors
Ident. no.: 4372199- M18 × 1 threaded barrel
- Chrome-plated brass
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- NO contact
- 7/8" connector

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 114.39 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M18 x 1 |
| Rated switching distance | 10 mm |
| Mounting | Non-flush |
| Operating voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output function | NO contact, 2-wire |
| Switching frequency | 0.020 kHz |
| Electrical connection | Connector, 7/8″ |
| Housing material | Metal, CuZn, Chrome-plated |

