Product BI5-P18-AZ3X-B2331/S100
Inductive Sensor
With Increased Temperature Range
Ident. no.: 4374801- Threaded barrel, M18 x 1
- Plastic, PA12‐GF30-V0
- Temperatures up to +100 °C
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- NO contact
- 7/8" connector

General data
| EAN | 4047101095760 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 46 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M18 x 1 |
| Rated switching distance | 5 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output function | NO contact, 2-wire |
| Switching frequency | 0.020 kHz |
| Electrical connection | Connector, 7/8″ |
| Housing material | Plastic, PA12-GF30 |
| Ambient temperature | -25…+100 °C |
| Protection class | IP67 |
Mounting accessories
|
BST-18B
Mounting clamp for threaded barrel sensors, with dead-stop; material: PA6 |
6947214 |
|
BSS-18
Mounting clamp for smooth and threaded barrel sensors; material: Polypropylene |
6901320 |

