Product BI20-G47-AZ3X-B2131
Inductive Sensor
Ident. no.: 43759- Threaded barrel, PG36
- Chrome-plated brass
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- NO contact
- 7/8" connector

General data
| EAN | 4047101095890 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 9026204000 |
| Country of origin | CH |
| Weight | 284 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | Pg 36 |
| Rated switching distance | 20 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output function | NO contact, 2-wire |
| Switching frequency | 0.020 kHz |
| Electrical connection | Connector, 7/8″ |
| Housing material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |

