Product BI2-G08-AN6X
Inductive Sensor
Ident. no.: 46021- Threaded barrel, M8 x 1
- Stainless steel, 1.4404
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, NPN output
- Cable connection

General data
| EAN | 4047101152210 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536504000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 62 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M8 x 1 |
| Rated switching distance | 2 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, NPN |
| Switching frequency | 3.0 kHz |
| Electrical connection | Cable |
| Cable length (L) | 2.0 m |
| Housing material | Metal, 1.4404 (AISI 316L) |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |
Data Sheets
CAD File
Catalog
Catalog (CAT)
Product Catalog Pages
Mounting accessories
|
BST-08B
Mounting clamp for threaded barrel sensors, with dead-stop; material: PA6 |
6947210 |
|
MBS80
Mounting clamp for smooth barrel sensors; mounting block material: Anodized aluminum |
69479 |

