Product BI5-EG18-AZ3X 7M
Inductive Sensor
Ident. no.: 4611193- Threaded barrel, M18 x 1
- Stainless steel, 1.4301
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- NO contact
- Cable connection

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 362.23 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M18 x 1 |
| Rated switching distance | 5 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output function | NO contact, 2-wire |
| Switching frequency | 0.020 kHz |
| Electrical connection | Cable |
| Cable length (L) | 7.0 m |
| Housing material | Stainless steel, 1.4301 (AISI 304) |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |

