Product BI2-EM12WD-AP6/S929
Inductive Sensor
For Harsh Environments and Temperatures up to -60 °C
Ident. no.: 4614515- Threaded barrel, M12 x 1
- Stainless steel, 1.4571
- Protection class IP68/IP69K
- For temperatures up to -60 °C
- PTFE front cap
- Resistant to cleaning agents
- Resistance to cooling lubricants, cutting and grinding oils
- Suitable for applications in the food industry
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Cable connection

General data
| EAN | 4047101170511 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536504000 |
| Country of origin | CH |
| Weight | 86 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M12 x 1 |
| Rated switching distance | 2 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, PNP |
| Switching frequency | 1.0 kHz |
| Electrical connection | Cable |
| Cable length (L) | 2.0 m |
| Housing material | Stainless steel, 1.4571 (AISI 316Ti) |
| Ambient temperature | -60…+60 °C |
| Protection class | IP68/IP69K |
| Special features | Wash down, Pressure resistant |

