Product BI3-EG08FE-AP6X-H1341
Inductive Sensor
Stainless Steel Front
Ident. no.: 4614703- Threaded barrel, M8 x 1
- Stainless steel, 1.4305
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- M12 x 1 male connector

General data
| EAN | 4047101268096 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536504000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 22 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M8 x 1 |
| Rated switching distance | 3 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, PNP |
| Switching frequency | 1.0 kHz |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Stainless steel, 1.4305 (AISI 303) |
| Ambient temperature | -25…+85 °C |
| Protection class | IP67/IP68 |
| Special features | All-metal sensor, Pressure resistant |

