Product BI8-Q10-VP6X2
Inductive Sensor
Ident. no.: 4616401- Rectangular, height 10.8 mm
- Active face on top
- Plastic, PBT-GF30-V0
- DC 4-wire, 10…30 VDC
- Changeover contact, PNP output
- Cable connection

General data
| EAN | 4047101155921 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536504000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 64 g |
Technical Data
| Design | Rectangular |
| Construction size | 42 x 25 x 10.8 mm, Q10 |
| Rated switching distance | 8 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | Complementary contact, PNP |
| Switching frequency | 1.0 kHz |
| Electrical connection | Cable |
| Cable length (L) | 2.0 m |
| Housing material | Plastic, PBT-GF30-V0 |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |

