Product BI15-M30-AP6X-H1141/S97/S1751
Inductive Sensor
With Extended Temperature Range
With FM Approval
Ident. no.: 4618574- M30 × 1.5 threaded tube
- Chrome-plated brass
- Temperatures up to -40 °C
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- M12 x 1 male connector

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 113.48 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M30 x 1.5 |
| Rated switching distance | 15 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, PNP |
| Switching frequency | 0.30 kHz |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
| Ambient temperature | -40…+70 °C |
| Protection class | IP67 |
| Approvals | FM C1D2 |
| Special features | Sn + |
Data Sheets
CAD File
Catalog (CAT)
Product Catalog Pages
Mounting accessories
|
BST-30B
Mounting clamp for threaded barrel sensors, with dead-stop; material: PA6 |
6947216 |
|
BSS-30
Mounting clamp for smooth and threaded barrel sensors; material: Polypropylene |
6901319 |

