Product BI5-S18-AP6X-H1141/S58/3D
Inductive Sensor
Ident. no.: 4652403- Threaded barrel, M18 x 1
- Plastic, PA12‐GF30
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- M12 x 1 male connector
- ATEX category II 3 D, Ex-zone 22

General data
| EAN | 4047101101171 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536504000 |
| Country of origin | CH |
| Weight | 35 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M18 x 1 |
| Rated switching distance | 5 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, PNP |
| Switching frequency | 1.0 kHz |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Plastic, PA12-GF30 |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |
| Approvals | ATEX II 3 D |
Data Sheets
Approval/Declaration
Catalog (CAT)
Quick Start Guide
Mounting accessories
|
BST-18B
Mounting clamp for threaded barrel sensors, with dead-stop; material: PA6 |
6947214 |
|
BSS-18
Mounting clamp for smooth and threaded barrel sensors; material: Polypropylene |
6901320 |

