Product BI5-S18-AP6X-0.2-RS4T
Inductive Sensor
Ident. no.: 4656093- Threaded barrel, M18 x 1
- Plastic, PA12‐GF30
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Pigtail with male end M12 x 1

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 44.26 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M18 x 1 |
| Rated switching distance | 5 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, PNP |
| Switching frequency | 1.0 kHz |
| Electrical connection | Cable with connector, M12 × 1 |
| Cable length (L) | 0.20 m |
| Housing material | Plastic, PA12-GF30 |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |

