Product NI8-S18-AP6X 7M
Inductive Sensor
Ident. no.: 4656297- Threaded barrel, M18 x 1
- Plastic, PA12‐GF30
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Cable connection

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 316.38 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M18 x 1 |
| Rated switching distance | 8 mm |
| Mounting | Non-flush |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, PNP |
| Switching frequency | 0.50 kHz |
| Electrical connection | Cable |
| Cable length (L) | 7.0 m |
| Housing material | Plastic, PA12-GF30 |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |
Data Sheets
CAD File
Catalog (CAT)
Mounting accessories
|
BST-18B
Mounting clamp for threaded barrel sensors, with dead-stop; material: PA6 |
6947214 |
|
BSS-18
Mounting clamp for smooth and threaded barrel sensors; material: Polypropylene |
6901320 |

