Product NI15-Q30-AP6X
Inductive Sensor
Ident. no.: 4659325- Rectangular, height 31 mm
- Active face in front
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Cable connection

General data
| EAN | 4047101143546 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536504000 |
| Country of origin | CH |
| Weight | 158 g |
Technical Data
| Design | Rectangular |
| Construction size | 53 x 30 x 30.5 mm, Q30 |
| Rated switching distance | 15 mm |
| Mounting | Non-flush |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, PNP |
| Switching frequency | 0.50 kHz |
| Electrical connection | Cable |
| Cable length (L) | 2.0 m |
| Housing material | Plastic, PBT-GF30-V0 |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |

