Product NI3-EG08K-AP6X-0.3-PSG3
Inductive Sensor
Ident. no.: 46696910- M8 × 1 threaded barrel
- Stainless steel, 1.4427 SO
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Pigtail M8 × 1 with snap-lock connector

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | LK |
| Weight | 20.43 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M8 x 1 |
| Rated switching distance | 3 mm |
| Mounting | Non-flush |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, PNP |
| Switching frequency | 3.0 kHz |
| Electrical connection | Cable with connector, M8 × 1 |
| Cable length (L) | 0.30 m |
| Housing material | Stainless steel, 1.4305 (AISI 303) |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |

