Product BI5-G18-AP6X-B1341 50MM
Inductive Sensors
Ident. no.: 4696399- M18 × 1 threaded barrel
- Chrome-plated brass

General data
| EAN | 4047101715958 |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 108.71 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M18 x 1 |
| Rated switching distance | 5 mm |
| Mounting | Flush |
| Switching frequency | 0.50 kHz |
| Housing material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
Data Sheets
Catalog (CAT)
Individual data sheet
Mounting accessories
|
BSS-18
Mounting clamp for smooth and threaded barrel sensors; material: Polypropylene |
6901320 |

