Product FCS-K20-AP8X
Flow Monitoring
Immersion Sensor with Integrated Processor
Ident. no.: 6870702- Flow sensor for gaseous media
- Calorimetric principle
- Adjustment via potentiometer
- Mounting flange, plastic, included
- Status display via 2-color LED
- Plastic sensor housing
- 3‐wire DC, 19.2…28.8 VDC
- NO contact, PNP output
- Cable device

General data
| EAN | 4047101175066 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27273190 -/- Flow meter (not classified) |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | CN |
| Weight | 194 g |
Technical Data
| Function | Flow monitoring |
| Design | Immersion |
| Process connection | PVC flange (included in delivery) |
| Medium | gases |
| Detection type | Calorimetric |
| Operating voltage | 19.2…28.8 VDC |
| Output function | NO contact, PNP |
| Electrical connection | Cable |
| Cable length (L) | 2.0 m |
| Sensor material | Plastic |
| Housing material | Plastic, PBT-GF30-V0 |
| Medium temperature | -20…+70 °C |
| Ambient temperature | 0…+60 °C |
| Protection class | IP67 |
| Approvals | UL |

