Product FTCI-3/4D15A4P-2UP8X-H1141
Flow Rate Monitoring
Inline Sensor with Integrated Processor
Ident. no.: 6870808- Compact inline flow sensor
- Calorimetric principle
- Monitoring of flow rate
- Monitoring of the medium temperature
- For water/glycol mix
- Parametrized via button
- Protected by software code
- DC 4-wire
- PNP outputs
- NO/NC programmable

General data
| EAN | 4047101046458 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27200403 -/- Flow meter (mass, thermal) |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | CN |
| Weight | 549 g |
Technical Data
| Function | Flow rate measurement |
| Design | Inline |
| Process connection | 3/4″ Swagelok |
| Medium | liquids |
| Detection type | Calorimetric |
| Operating voltage | 21.6…26.4 VDC |
| Output function | NO/NC programmable, 2 × PNP |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Sensor material | Stainless steel |
| Housing material | Plastic, PBT |
| Medium temperature | -10…+90 °C |
| Ambient temperature | 0…+60 °C |
| Protection class | IP65 |

