Product NI30U-Q130WD-VP6X2-H1141
Inductive Sensor
For Harsh Environments
Ident. no.: 100001786- Rectangular, height 40 mm
- Active surface over the entire front
- Plastic, PPS-GF30
- Factor 1 for all metals
- Resistant to magnetic fields
- High protection class IP69K for harsh environments
- Protection against all common acidic and alkaline cleaning agents
- Laser engraved label, permanently legible
- DC 4-wire, 10…30 VDC
- Changeover contact, PNP output
- M12 x 1 male connector

General data
| EAN | 4047101453119 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8538908180 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 359 g |
Technical Data
| Design | Rectangular |
| Construction size | 130 x 57 x 40 mm, Q130 |
| Rated switching distance | 30 mm |
| Mounting | Non-flush |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | Complementary contact, PNP |
| Switching frequency | 0.250 kHz |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Plastic, PPS-GF30, Black |
| Ambient temperature | -30…+85 °C |
| Protection class | IP68/IP69K |
| Special features | uprox+, Factor 1, Resistant to magnetic fields, Wash down |
Mounting accessories
|
MB-Q130WD
Mounting clip for Q130WD sensors; material: stainless steel, 1.4401 (AISI 316) |
A900166 |

