Product NI40C-CK40-VP6X2-H1141
Inductive Sensor
For Detecting Carbon Materials
Ident. no.: 100015716- Rectangular, height 40 mm
- Variable orientation of active face in 5 directions
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- High luminance corner LEDs
- Optimum view on supply voltage and switching state from any position
- Carbon detection
- Protection class IP68
- Resistant to magnetic fields
- Extended temperature range
- High switching frequency
- DC 4-wire, 10…30 VDC
- Changeover contact, PNP output
- M12 x 1 male connector

General data
| EAN | 4047101519099 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 9026204000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 122 g |
Technical Data
| Design | Rectangular |
| Construction size | 65 x 40 x 40 mm, CK40 |
| Rated switching distance | 40 mm |
| Mounting | Non-flush |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | Complementary contact, PNP |
| Switching frequency | 0.250 kHz |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Plastic, PBT-GF20-V0, Black |
| Ambient temperature | 0…+100 °C |
| Protection class | IP68 |
| Special features | Carbon detection |
Data Sheets
Catalog (CAT)
Product Flyer
Quick Start Guide
Mounting accessories
|
BSS-CP40
Mounting clamp for rectangular housings 40 x 40 mm; material: Polypropylene |
6901318 |

