Product BI15-CP40-FZ3X2-B1131/S97
Inductive Sensor
With Extended Temperature Range
Ident. no.: 1341098- Rectangular, height 40 mm
- Variable orientation of active face in 9 directions
- Plastic, PBT-GF30-VO
- High-luminance corner LEDs
- Optimum view of operating voltage and switching state from any position
- Temperatures up to -40 °C
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- NO contact
- 7/8" connector

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 249.66 g |
Technical Data
| Design | Rectangular |
| Construction size | 114 x 40 x 40 mm, CP40 |
| Rated switching distance | 15 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output function | Connection programmable, 2-wire |
| Switching frequency | 0.020 kHz |
| Electrical connection | Connector, 7/8″ |
| Housing material | Plastic, PBT-GF30-V0, Black |
| Ambient temperature | -40…+70 °C |
| Protection class | IP67 |

