Product NI20-CP40-FZ3X2/S100-S10
Inductive Sensor
With Increased Temperature Range
Ident. no.: 13775- Rectangular, height 40 mm
- Variable orientation of active face in 9 directions
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- Temperatures up to +100 °C
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- Programmable connection (NC or NO)
- Terminal chamber

General data
| EAN | 4047101068115 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 9025194000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 226 g |
Technical Data
| Design | Rectangular |
| Construction size | 114 x 40 x 40 mm, CP40 |
| Rated switching distance | 20 mm |
| Mounting | Non-flush |
| Operating voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output function | Connection programmable, 2-wire |
| Switching frequency | 0.020 kHz |
| Electrical connection | Terminal chamber |
| Housing material | Plastic, PBT-GF30-V0, Black |
| Ambient temperature | -25…+100 °C |
| Protection class | IP67 |

