Product BI15-M30-LI-EXI
Inductive Sensor
With Analog Output
Ident. no.: 1535554- M30 × 1.5 threaded tube
- Chrome-plated brass
- 2‐wire, 14…30 VDC
- Analog output
- 4…20 mA
- Cable connection
- ATEX category II 1 G, Ex-zone 0
- ATEX category II 2 D, Ex-zone 21

General data
| EAN | 4047101072358 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270802 -/- Indcutive distance sensor |
| Customs tariff number | 3926909989 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 215 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M30 x 1.5 |
| Measuring range | 2…10 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 14…30 VDC |
| Output function | Analog output |
| Current output | 4…20 mA |
| Electrical connection | Cable |
| Cable length (L) | 2.0 m |
| Housing material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |
| Approvals | ATEX II 1 G, ATEX II 2 G, ATEX II 3 G, ATEX II 2 D, ATEX II 3 D |
Data Sheets
Approval/Declaration
CAD File
Catalog
Catalog (CAT)
IEC Ex Approval
Product Catalog Pages
Mounting accessories
|
IM33-14EX-CDRI
Isolating transducers; 1-channel; power supply of 2-wire measuring transducers with HART communication as well as connection of active 2-wire and passive 3-wire transmitters, SIL2 according to IEC61508 |
7560015 |
|
BST-30B
Mounting clamp for threaded barrel sensors, with dead-stop; material: PA6 |
6947216 |
|
BSS-30
Mounting clamp for smooth and threaded barrel sensors; material: Polypropylene |
6901319 |
|
IM33-11EX-HI
Isolating transducers; 1-channel; power supply of 2-wire measuring transducers with HART communication as well as connection of active 2-wire and passive 3-wire transmitters |
7506443 |

