Product NI50U-CP40-VP4X2
Inductive Sensor
With Extended Switching Distance
Ident. no.: 1538303- Rectangular, height 40 mm
- Variable orientation of active face in 9 directions
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- High luminance corner LEDs
- Optimum view on supply voltage and switching state from any position
- Factor 1 for all metals
- Increased switching distance
- Protection class IP68
- Resistant to magnetic fields
- Auto-compensation protects against pre-damping
- Partially embeddable
- DC 4-wire, 10…65 VDC
- Changeover contact, PNP output
- Terminal chamber

General data
| EAN | 4047101073348 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8471900000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 202 g |
Technical Data
| Design | Rectangular |
| Construction size | 114 x 40 x 40 mm, CP40 |
| Rated switching distance | 50 mm |
| Mounting | Non-flush |
| Operating voltage | 10…65 VDC |
| Output function | Complementary contact, PNP |
| Switching frequency | 0.250 kHz |
| Electrical connection | Terminal chamber |
| Housing material | Plastic, PBT-GF30-V0, Black |
| Ambient temperature | -30…+85 °C |
| Protection class | IP68 |
| Special features | uprox+, Factor 1, Resistant to magnetic fields |
Data Sheets
CAD File
Catalog
Catalog (CAT)
EPLAN Electric P8
Product Catalog Pages
Quick Start Guide
Mounting accessories
|
BSS-CP40
Mounting clamp for rectangular housings 40 x 40 mm; material: Polypropylene |
6901318 |

