Product RI-10S10C-4B2500-H1481
Incremental Shaft Encoder
Industrial Line
Ident. no.: 1545655- Clamping flange, Ø 58 mm
- Solid shaft, Ø 10 mm × 20 mm
- Optical measuring principle
- Shaft material: stainless steel
- Protection class IP67 on housing and shaft side
- ‐40…+85 °C
- Max. 6000 rpm (continuous operation 3000 rpm)
- 5…30 VDC
- Axial mounted male connector, M12 x 1 , 8-pole
- RS422 with inverted signals
- Pulse frequency max. 300 kHz
- 2500 pulses per revolution

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270502 -/- Encoder, incremental |
| Customs tariff number | 9029108000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 349.52 g |
Technical Data
| Encoder line | Industrial-Line |
| Technology | Optical |
| Output type | Incremental |
| Shaft Type | Solid shaft |
| Shaft diameter D (mm) | 10 |
| Shaft diameter D | 0.394 in |
| Flange diameter | Ø 58 mm |
| Flange type | Clamping flange |
| Resolution, incremental | 2500 ppr |
| Operating voltage | 5…30 VDC |
| Output function | RS422/TTL, with inverted signals |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Die-cast zinc |
| Ambient temperature | -40…+85 °C |
| Protection class shaft | IP67 |
| Protection class | IP67 |
Data Sheets
CAD File
Catalog
Manual
Product Catalog Pages
Mounting accessories
|
RA-BC-20-06-10
Bellows coupling with aluminum hub Ø 20 mm; d1 = 6 mm, d2 = 10 mm |
100048779 |
|
RA-BC-20-08-10
Bellows coupling with aluminum hub Ø 20 mm; d1 = 8 mm, d2 = 10 mm |
100048781 |
|
RA-BC-20-10-10
Bellows coupling with aluminum hub Ø 20 mm; d1 = 10 mm, d2 = 10 mm |
100048782 |
|
RA-BC-20-10-12
Bellows coupling with aluminum hub Ø 20 mm; d1 = 10 mm, d2 = 12 mm |
100048783 |
|
RA-BC-E-20-06-10
Stainless steel bellows coupling Ø 20 mm; d1 = 6 mm, d2 = 10 mm |
100048786 |
|
RA-BC-E-20-10-10
Stainless steel bellows coupling Ø 20 mm; d1 = 10 mm, d2 = 10 mm |
100048787 |
|
RA-BC-E-20-10-12
Stainless steel bellows coupling Ø 20 mm; d1 = 10 mm, d2 = 12 mm |
100048788 |
|
RA-SDC-30-10-10
Spring disc coupling Ø 30 mm; d1 = 10 mm, d2 = 10 mm |
100048792 |
|
RA-SDC-30-10-12
Spring disc coupling Ø 30 mm; d1 = 10 mm, d2 = 12 mm |
100048793 |
|
RA-HC-25-10-10
Aluminum helix coupling Ø 25 mm; d1 = 10 mm, d2 = 10 mm |
100048796 |
|
RA-HC-25-10-12
Aluminum helix coupling Ø 25 mm; d1 = 10 mm, d2 = 12 mm |
100048797 |

