Product RI360P1-DSU35-ELIU5X2-H1151
Inductive Angle Sensor
With Analog Output
Premium Line
Ident. no.: 1590866- Rectangular, housing DSU35
- Plastic, PP-GF30-VO
- Detecting angular positions of 0° to 360°
- P1-Ri-DSU35 positioning element included in delivery
- Measuring range displayed via LED
- Programmable measuring range
- Immune to electromagnetic interference
- Resolution, 12-bit
- 15…30 VDC
- 0…10 V and 4…20 mA
- Male M12 x 1, 5-pin

General data
| EAN | 4047101282016 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270501 -/- Encoder, absolute |
| Customs tariff number | 3926909989 |
| Country of origin | CN |
| Weight | 144 g |
Technical Data
| Encoder line | Premium-Line |
| Technology | Contactless |
| Output type | Absolute singleturn |
| Construction size | 74 x 60 x 35.4 mm |
| Flange type | Flange without mounting element |
| Measuring range | 0…360° |
| Operating voltage | 15…30 VDC |
| Output function | Analog output |
| Voltage output | 0…10 V |
| Current output | 4…20 mA |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Plastic, PP-GF30 |
| Ambient temperature | -25…+75 °C |
| Protection class | IP68/IP69K |
Data Sheets
Approval/Declaration
CAD File
Catalog
Catalog (CAT)
Mounting accessories
|
BTS-DSU35-Z01
Mounting kit for dual sensors for larger rotary actuators; Ø spacer plate and snap ring: max. 65 mm; hole pattern on receptacle surface: 30 x 80 mm (30 x 130 mm); connection shaft (shaft extension) height: 20 mm/Ø: max. 30 mm |
6900229 |
|
BTS-DSU35-Z02
Mounting kit for dual sensors for larger rotary actuators; Ø spacer plate and snap ring: max. 65 mm; hole pattern on receptacle surface: 30 x 80 mm (30 x 130 mm); connection shaft (shaft extension) height: 20 mm (30 mm)/Ø: max. 40 mm |
6900230 |
|
BTS-DSU35-Z03
Mounting kit for dual sensors for larger rotary actuators; Ø spacer plate and snap ring: max. 110 mm; hole pattern on receptacle surface: 30 x 130 mm; connection shaft (shaft extension) height: 30 mm/Ø: max. 70 mm |
6900231 |
|
BTS-DSU35-Z07
Mounting kit for dual sensors for larger rotary actuators; Ø spacer plate and snap ring: max. 110 mm; hole pattern on receptacle surface: 30 x 130 mm; connection shaft (shaft extension) height: 50 mm/Ø: max. 75 mm |
6900403 |
|
P4-RI-DSU35
• Mounting on shaft extension 5/8″ using set screw |
100002204 |
Functional accessories
|
TX1-Q20L60
Teach adapter for inductive encoders, linear position, angle, ultrasonic and capacitive sensors |
6967114 |

