Product BI30U-CP40-AP6X2/S10
Inductive Sensor
With Extended Switching Distance
Ident. no.: 1625825- Rectangular, height 40 mm
- Variable orientation of active face in 9 directions
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- High luminance corner LEDs
- Optimum visibility of operating-voltage display and switching state in any installation position
- Factor 1 for all metals
- Protection class IP68
- Resistant to magnetic fields
- Large coverage
- High switching frequency
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Terminal chamber

General data
| EAN | 4047101080025 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536504000 |
| Country of origin | CN |
| Weight | 205 g |
Technical Data
| Design | Rectangular |
| Construction size | 114 x 40 x 40 mm, CP40 |
| Rated switching distance | 30 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, PNP |
| Switching frequency | 0.250 kHz |
| Electrical connection | Terminal chamber |
| Housing material | Plastic, PBT-GF30-V0, Black |
| Ambient temperature | -10…+60 °C |
| Protection class | IP68 |
| Special features | uprox+, Factor 1, Resistant to magnetic fields |

