Product BI8U-EM18WD-AP6X-H1141
Inductive Sensor
For the Food Industry
Ident. no.: 1634816- Threaded barrel, M18 x 1
- Stainless steel, 1.4404
- Front cap made of liquid crystal polymer
- Factor 1 for all metals
- Resistant to magnetic fields
- For temperatures of -40 °C…+100 °C
- High protection class IP69K for harsh environments
- Special double-lip seal
- Protection against all common acidic and alkaline cleaning agents
- Laser engraved label, permanently legible
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- M12 x 1 male connector

General data
| EAN | 4047101128796 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536698000 |
| Country of origin | CZ |
| Weight | 53 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M18 x 1 |
| Rated switching distance | 8 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, PNP |
| Switching frequency | 1.50 kHz |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Stainless steel, 1.4404 (AISI 316L) |
| Ambient temperature | -40…+100 °C |
| Protection class | IP68/IP69K |
| Special features | uprox+, Wash down, Factor 1, Sn +, Resistant to magnetic fields, Pressure resistant |
Data Sheets
CAD File
CAD STP File
Catalog
Catalog (CAT)
EPLAN Electric P8
FDA Declaration of Conformity
Manufacturer's Declaration
Product Catalog Pages
Mounting accessories
|
BSS-18
Mounting clamp for smooth and threaded barrel sensors; material: Polypropylene |
6901320 |
|
PN-M18
Protective nut for M18 x 1 threaded barrels; material: Stainless steel A2 1.4305 (AISI 303) |
6905310 |

