Product BI5U-G18-ADZ30X2-B4331
Inductive Sensor
Ident. no.: 4281214- Threaded barrel, M18 x 1
- Chrome-plated brass
- Factor 1 for all metals
- Protection class IP68
- Resistant to magnetic fields
- Extended temperature range
- High switching frequency
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- NO contact
- M12 x 1 male connector (AC)

General data
| EAN | 4047101136456 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536504000 |
| Country of origin | CH |
| Weight | 75 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M18 x 1 |
| Rated switching distance | 5 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output function | NO contact, 2-wire |
| Switching frequency | 0.010 kHz |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
| Ambient temperature | -30…+85 °C |
| Protection class | IP68 |
| Special features | uprox+, Factor 1, Resistant to magnetic fields |
Data Sheets
Catalog (CAT)
Product Flyer
Mounting accessories
|
BSS-18
Mounting clamp for smooth and threaded barrel sensors; material: Polypropylene |
6901320 |

